Franczyza w Polsce

Butik_Photo_2

Według sieci, w niektórych miastach powstaje zbyt dużo galerii handlowych i nie zawsze można liczyć w nich na atrakcyjne obroty.

Butik your new style to jedna z największych sieci odzieżowych oferujących ubrania dla dziewcząt i młodych kobiet. Liczy ok. 160 placówek, z czego ok. 130 działa na zasadzie franczyzy. Sieć cały czas dynamicznie się rozwija, uruchamiając kilkadziesiąt sklepów rocznie.

- Ten rok upływa nam na porządkowaniu sieci oraz rozważnym dobieraniu lokalizacji pod kolejne otwarcia. Oznacza to, że zamykamy stare sklepy mieszczące się przy ulicach, które 5 czy 10 lat temu były atrakcyjnymi miejscami w danym mieście, ale dziś w związku z pojawieniem się w nim galerii handlowych już nie są. Jednocześnie otwieramy nowe placówki, aczkolwiek w tym roku uruchomimy ich najprawdopodobniej trochę mniej niż pierwotnie planowaliśmy. Myślę, że będzie ich ok. 20 – zapowiada Dagmara Karpińska z sieci Butik you new style.

Powodem mniejszej ilości otwarć jest sytuacja na rynku centrów handlowych. Nowych powierzchni tego typu powstaje w ostatnim czasie bardzo dużo. Efekt jest taki, że nie w każdym mieście tak duża ilość galerii i znajdujących się w nich sklepów spotyka się z odpowiednio dużym zainteresowaniem ze strony klientów.

- Chętniej wchodzimy do istniejących galerii niż tych nowobudowanych, gdyż łatwiej jest oszacować obroty, na jakie możemy liczyć, w działającym już centrum handlowym. Problem w tym, że te najlepsze są zajęte, musimy więc czekać aż zwolni się jakaś powierzchnia handlowa. Wolimy jednak poczekać niż wchodzić do galerii, która w naszej opinii jest mniej atrakcyjna, stąd mniejsza dynamika rozwoju w tym roku – mówi Dagmara Karpińska.

Jednocześnie zapewnia, że większość działających sklepów dobrze sobie radzi. Klienci nadal chętnie robią zakupy w sklepach Butik. Obroty całej sieci rosną o ok. 5-10 proc. rok do roku, przy czym są sklepy, w których skok jest znacznie wyższy. Ale są i takie, które notują spadki – głównie dawniej otwarte w lokalizacjach przyulicznych.

Tradycyjnie Butik wystartował także ze sklepami sezonowymi otwieranymi w specjalnych namiotach w najatrakcyjniejszych miejscowościach turystycznych nad morzem i nad jeziorami. Nowością jest to, że w tym roku po raz pierwszy wszystkie placówki sezonowe prowadzone są przez franczyzobiorców.

- Do tej pory prowadziliśmy je samodzielnie w związku z tym, że bardzo zależało nam na wysokiej jakości funkcjonowania tych sklepów. Latem nad morzem przewijają się miliony Polaków, dlatego działalność tych sklepów ma dla nas olbrzymie znaczenie marketingowe. W ubiegłym roku zrobiliśmy jednak test i powierzyliśmy 3 sklepy sezonowe franczyzobiorcom. Wypadł on na tyle pomyślnie, że w tym roku prowadzą oni już wszystkie lokalizacje. Są to oczywiście sprawdzeni franczyzobiorcy, którzy prowadzą także sklepy stacjonarne – wyjaśnia Dagmara Karpińska.

Franczyzowe Butiki działają w systemie depozytowym. Oznacza to, że franczyzobiorca nie musi kupować towaru, inwestuje jedynie w remont i wyposażenie sklepu – ok. 700 zł netto na mkw. W zakresie pozyskania atrakcyjnej lokalizacji może liczyć na pomoc franczyzodawcy.

 

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Autor: / Czerwiec 15, 2018
Aktualności
Aktualności

A może te Cię zaciekawią

Ludzie i biznes
Autor: / Lipiec 20, 2018
Raporty
Autor: / Lipiec 1, 2018
Raporty
Finanse i ubezpieczenia dla każdego
Autor: / Kwiecień 29, 2018

Prezentacje franczyz

Szkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 25.09.2018

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 18.09.2018

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 27.09.2018

SONDA - MIEJ WŁASNE ZDANIE!

Jakie pytanie jako pierwsze zadałbyś franczyzodawcy podczas rozmowy na temat przystąpienia do sieci?

Jaka jest całkowita kwota inwestycji franczyzobiorcy? - 48.6%
Ile wynosi okres zwrotu z inwestycji? - 27%
Jakie są kary wynikające z umowy franczyzy? - 12.2%
Jakie know-how oferuje franczyzodawca? - 12.2%

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą