10 kroków do franczyzy
DATA DODANIA: 20 styczeń 2021
Decyzja o związaniu się siecią franczyzową to zobowiązanie na lata. Według Andrzeja Krawczyka z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych zanim podpiszemy umowę franczyzy z wybraną marką warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
1. Czy franczyza do mnie pasuje?
Związanie swojej drogi zawodowej z siecią franczyzową oznacza konieczność działania w określonych ramach, według zasad wyznaczonych przez franczyzodawcę. Należy się zastanowić czy pasujemy osobowościowo do takiego modelu funkcjonowania. Osoby bardzo kreatywne, mogą mieć trudności z wpasowaniem się w nakreślony plan biznesowej codzienności.
2. Jaką branżę wybrać?
Częstym błędem jest selekcja ofert franczyzowych wyłącznie przez pryzmat wysokiej rentowności przyszłego przedsięwzięcia. Wielu potencjalnych franczyzobiorców pomija aspekt dostosowania charakteru planowanej aktywności do własnych predyspozycji i osobowości.
3. Z kim się związać?
Warto wybrać operatora, który zbudował już silną, odnoszącą sukcesy markę, poznał i sprawdził dokładnie mechanizmy działania swojego biznesu we własnych placówkach pilotażowych oraz ma zadowolonych franczyzobiorców, z którymi można się spotkać i porozmawiać.
4. Co wiem o wybranym franczyzodawcy?
Podczas serii spotkań z franczyzodawcą osoba zainteresowana związaniem się umową franczyzy powinna m.in. dowiedzieć się dlaczego zdecydował się on na budowę sieci zamiast otwierać placówki własne oraz jak przygotował się do rozwoju firmy poprzez franczyzę. Warto zapytać kim są członkowie kadry zarządzającej francyzodawcy i jakie mają doświadczenie.
5. Co mówią dokumenty?
Należy poprosić franczyzodawcę o udostępnienie dokumentów określających kondycję finansową jego firmy oraz wszelkich danych związanych z funkcjonowaniem już działających placówek. Informacje te przekazywane są przyszłemu franczyzobiorcy po podpisaniu przez niego zobowiązania do zachowania poufności.
6. Czy rozumiem zapisy umowy franczyzy?
Ważne jest, aby przyszły franczyzobiorca bardzo dokładnie zapoznał się z dokumentami tworzącymi pakiet franczyzowy, a w szczególności z projektem umowy franczyzy. Jej zrozumienie często wymaga konsultacji prawnika. Z tej pomocy należy zdecydowanie skorzystać.
7. Czy udźwignę to finansowo?
Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do sieci, kandydat powinien poznać całkowity koszt związany z uruchomieniem jednostki franczyzowej i bardzo rzetelnie przeanalizować swoją zdolność finansową. Nie należy zapominać o okresie startowym trwającym od momentu otwarcia placówki do czasu gdy, pojawią się pierwsze zyski.
8. Jakie wsparcie otrzymam?
Franczyzobiorca powinien dowiedzieć się jaki jest zakres pomocy ze strony franczyzodawcy. Czy oferuje on szkolenia, doradztwo, pomaga w uzyskaniu finansowania zewnętrznego oraz zakupie wyposażenia.
9. Jaki lokal wybrać?
Zanim umowa zostanie podpisana należy także dokonać wyboru lokalu, w którym franczyzobiorca będzie prowadził swój biznes. Gdy kandydat uzyska tytuł do korzystania z wybranego lokalu, rozpoczyna prace związane z adaptacją pomieszczeń handlowo-usługowych, zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy. Otwarcie jednostki jest poprzedzone ostatecznym odbiorem lokalu oraz szkoleniem franczyzobiorcy i jego pracowników z zasad prowadzenia działalności objętej licencją.
10. Czy franczyzodawca będzie mnie wspierał po otwarciu?
Ostatni etap to podpisanie umowy franczyzy, a następnie wpłata wstępnej opłaty franczyzowej i przekazanie przez franczyzodawcę podręcznika operacyjnego. Zazwyczaj pracownicy operatora systemu są także obecni w nowo otwartej placówce w pierwszych dniach jej funkcjonowania aby służyć franczyzobiorcy radą i pomocą.
Artykuły które powinny Ci się spodobać

Jedna z największych w Polsce sieci sklepów franczyzowych będzie mieć nowe logo
A może te Cię zaciekawią
Jak kupić franczyzę
- Co to jest franczyza (franchising) i systemy sieciowe?
- Franczyza, czyli biznesowe małżeństwo
- Słownik pojęć
- Cechy jakie powinien posiadać franczyzobiorca
- Pytania jakie należy zadać franczyzodawcy
- Jak zweryfikować pakiet franczyzowy?
- Odkrywanie prawdy o franczyzodawcy
- Przyczyny porażek franczyzodawców
- Umowa franczyzy
- Za i przeciw założeniu własnej działalności gospodarczej
- Jak zarejestrować własną firmę
- Jak napisać biznes plan
- Zalety i wady franczyzy
Jak zarządzać franczyzą
- Jak wybrać model rozwoju we franczyzie?
- 5 kroków prowadzących do sprzedania franczyzy
- Znaczenie marki i know-how we franczyzie
- Szybki test dla przyszłego franczyzodawcy
- Przyczyny porażek franczyzodawców
- Pięć błędów świeżaka
- Czego brakuje w ofertach franczyzodawców?
- Biznesy niefranczyzowalne
- Jak zostać franczyzodawcą
- Rekrutacja kandydatów na franczyzobiorców
- Opracowanie i sprzedaż pakietu franczyzowego
- Tworzenie podręcznika operacyjnego
- Aspekty finansowe działalności systemu franczyzowego
- Etapy rozwoju systemu franczyzowego
- Jak zbudować jednostki pilotażowe?
- Czy Twój pomysł na biznes powinien zostać rozwinięty poprzez franczyzę?
- Czy Twój istniejący biznes może rozwijać się poprzez franczyzę?
- Czy Twój pomysł na biznes nadaje się do rozwijania poprzez franczyzę?
- Dlaczego warto tworzyć system franczyzowy (franchisingowy)?
- Słownik pojęć
- Co powinna zawierać umowa franczyzy?
- Jak pozyskać franczyzobiorców?