Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 10 październik 2019

Foto: Fabryka Pizzy

14 października br. dojdzie do zawarcia umowy sprzedaży wszystkich udziałów w  Fabryce Pizzy Sp. z o.o za cenę 8 mln zł. Finalizacja transakcji i dzień zapłaty przypadną na 15 kwietnia 2020 r.


W wyniku realizacji umowy, Sfinks Polska stanie się właścicielem całej sieci Fabryka Pizzy, w chwili obecnej obejmującej łącznie 19 lokali, z czego giełdowa spółka zarządza 10 restauracjami pod tym szyldem. Zawarcie umowy przed maksymalnym terminem, jaki przewidywała umowa inwestycyjna, przypadającym na 31 marca 2021 r., oznacza także korzyści finansowe dla Sfinksa szacowane na ok. 3 mln zł. Dzięki przyspieszeniu transakcji giełdowa spółka zapłaci niższą cenę za udziały w Fabryce Pizzy Sp. o.o. oraz zyska na przychodach generowanych przez przejęte restauracje w tym okresie.

- Już w momencie podpisywania umowy inwestycyjnej w 2016 r. byliśmy przekonani o atrakcyjności i powtarzalności tego konceptu. W ciągu ostatnich 2 lat otworzyliśmy 10 restauracji Fabryka Pizza, w tym aż 4 w pierwszej połowie tego roku. W przygotowaniu mamy kolejne lokale. Fakt przejęcia całej sieci jest dla nas bardzo dobrą informacją, gdyż pozwoli nam skokowo urosnąć w już działających i rentownych punktach. Będziemy też mieli pełen wpływ na działalność całej sieci. To koncept, z którym wiążemy duże nadzieje także ze względu na jego atrakcyjność dla franczyzobiorców, popularność kuchni włoskiej wśród Polaków i sprawdzone menu w kanale delivery – komentuje Dorota Cacek, wiceprezes zarządu Sfinks Polska SA.

Co ciekawe Fabryka Pizzy miała w ubiegłym roku nieco ponad 1 mln zł przychodu i 31,9 tys. zł zysku netto, dlatego rodzi się pytanie czy cena 8 mln jest adekwatna do wartości firmy?

Ponadto cytując za portalem Money.pl kapitały własne Sfinks są ujemne i wynoszą -3,8 mln zł, co oznacza, że działalność finansowana jest wyłącznie kredytami i jej kontynuacja zależy od decyzji Banku Ochrony Środowiska, który udostępnił firmie 68,8 mln zł. Bank wymaga, żeby Sfinks był do końca roku dokapitalizowany kwotą 5,5 mln zł.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Autor: / Wrzesień 17, 2019
Aktualności
Aktualności
Autor: / Październik 14, 2019

A może te Cię zaciekawią

Im się udało
O tym się mówi
Autor: / Listopad 25, 2019
O tym się mówi
Bycie restauratorem to nie jest łatwy kawałek chleba.
Autor: / Lipiec 8, 2019

Prezentacje franczyzSzkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 03.12.2019

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 26.11.2019

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 19.11.2019

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą