Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 07 czerwiec 2019

Foto: Sieć Piotr i Paweł ma nowego właściciela

Pochodząca z RPA firma Spar Group zawarła z funduszami należącymi do TFI Capital Partners umowę zakupów udziałów w sieci supermarketów Piotr i Paweł.


Nie podano kwoty transakcji, ani liczby przejmowanych udziałów. Szczegóły transakcji zostaną przedstawione po uzyskaniu wymaganych prawem zgód - podano w komunikacie. Wiadomo jednak, że formalnie większościowe udziały w spółce Piotr i Paweł przejąć ma spółka zależna Spar Group z RPA, która nazywa się Wasz Sklep Spar. Po przejęciu sieci około 70 sklepów Piotr i Paweł chce ona zamienić szyld na Spar i dalej rozwijać sieć pod tą marką.

Umowa została zawarta po ponad miesiącu od podpisania listu intencyjnego w sprawie nabycia Piotra i Pawła przez Spar Group.

- Zawarta transakcja to ukoronowanie procesu restrukturyzacji sieci Piotr i Paweł - powiedział Marek Miętka, prezes sieci Piotr i Paweł, cytowany w komunikacie. – Pozyskanie doświadczonego i międzynarodowego inwestora, jakim jest globalna sieć Spar to zasoby, wiedza oraz doświadczenie jakie wnosi do Piotra i Pawła ta transakcja. To przede wszystkim poszerzenie oferty dla klientów, stworzenie nowych możliwości współpracy dla dostawców i miejsc pracy dla pracowników – dodaje Miętka.

- Jesteśmy dumni, że to właśnie polska sieć z tradycjami stanie się częścią globalnej sieci Spar - dodał Rob Philipson, który odpowiada w Spar Group za polski rynek.

Spar to największa dobrowolna organizacja handlowa na świecie, zrzeszająca niezależnych detalistów i hurtowników. Sama sieć Spar powstała na początku lat 30. XX wieku w Holandii i tam mieści jej centrala działająca jako Spar International. Obecnie pod tym szyldem działa ponad 12,5 tys. sklepów w ponad 40 krajach świata.

Spółka Spar Group Ltd. jest notowana na giełdzie w Johannesburgu. W latach 60-tych zeszłego wieku została master franczyzobiorcą Spara w RPA. Obecnie Spar Group działa również w innych krajach afrykańskich, a także w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii i Szwajcarii.

Jeszcze do niedawna master franczyzobiorcą Spara w Polsce była (a może nadal jest) spółka Spar Polska wchodząca w skład Grupy Bać-Pol. Spar International uważa, że w lutym tego roku skutecznie wypowiedział jej umowę master franczyzy a następnie zawarł analogiczną umowę ze Spar Group. Spar Polska twierdzi jednak, że nie doszło do skutecznego rozwiązania umowy master franczyzy. Spór zostanie rozstrzygnięty przez sądy.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Aktualności
Aktualności

A może te Cię zaciekawią

O tym się mówi
Autor: / Październik 7, 2019
O tym się mówi
Autor: / Styczeń 13, 2020
O tym się mówi
Autor: / Grudzień 17, 2019

Prezentacje franczyzSzkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 22.01.2020

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 15.01.2020

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 29.01.2020

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą