Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 17 grudzień 2018

Foto: Protest franczyzobiorców Żabki przed Sejmem

Rządzący postanowili uszczelnić prawo dotyczące handlu w niedzielę. Głównym beneficjentem luk byli handlujący w niedzielę franczyzobiorcy Żabki, którzy teraz protestują wraz z niezależnymi sklepikarzami przeciw zmianom.

Ich zdaniem zakaz handlu w placówkach prowadzących działalność pocztową jako dodatkową obok handlowej jest sprzeczny z ideą Konstytucji Biznesu. Powołują się przy tym na naruszenie zaufania wobec państwa, które ma miejsce, gdy prawo zmieniane jest tak chaotycznie i z dnia na dzień. Twierdzą, że nawet osoby, które podpisały umowę z operatorem pocztowym jeszcze przed wejściem w życie przepisów o zakazie handlu w niedzielę, mogą czuć się poszkodowane, bo ciągłe zmiany prawa uniemożliwiają im planowanie i inwestycje. Kolejny argument to zapowiadane pogorszenie koniunktury gospodarczej.

Sklepikarze twierdzą, że rząd igra z ogniem – wprowadza gwałtowne zmiany ograniczające handel w czasie prosperity, nie biorąc pod uwagę, że po pogorszeniu się sytuacji, negatywne skutki mogą pojawić się nagle i być odczuwalne ze zdwojoną siłą. Protestujący powołują się zarówno na opinie części prawników i ekonomistów, jak i opinii społecznej wyrażonej w sondażach (71 proc. Polaków stwierdziło, że ograniczenie handlu wpływa na ich wolność konsumencką).

Rządzącym wręczono pismo, pod którym podpisała się też Krajowa Izba Targowa, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Łódzka Federacja Kupiecka, a także Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Kupców i Producentów.

Według założeń ustawodawców zakaz handlu w niedzielę miał być korzystny dla pracowników, którzy ten dzień mogli spędzić z rodziną. Miał też wspomóc drobnych przedsiębiorców, którzy mogli w niedzielę sami stanąć na kasie. Długa lista wykluczeń i wyjątków sprawiła jednak, że od początku beneficjentem nowych regulacji była głównie sieć Żabka, której placówki działają w niedziele jako placówki pocztowe.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Autor: / Październik 30, 2019
Aktualności
Aktualności
Autor: / Grudzień 6, 2019

A może te Cię zaciekawią

O tym się mówi
Autor: / Październik 7, 2019
Ludzie i biznes
Autor: / Październik 2, 2019
O tym się mówi


Szkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 22.01.2020

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 15.01.2020

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 29.01.2020

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą