Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 26 październik 2018

Foto: Grupa ds. franczyzy przy rzeczniku MŚP?

Powstała grupa ds. handlu przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Na razie szczegóły prac są owiane tajemnicą, ale mówi się, że ma się ona zajmować głównie dwoma tematami: franczyzą i zakazem handlu w niedzielę.

Na razie szesnastoosobowy zespół zajmował się m.in. opiniowaniem projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej i projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele KZRSS „Społem”, Polskiej Izby Handlu, PSH Lewiatan czy sieci Topaz. Według przecieków od członków grupy, na razie poruszano głównie temat zakazu handlu w niedzielę – rząd planuje uszczelnić ustawę, ale tak, by możliwie najlepiej służyła interesom polskich sklepikarzy. Obserwatorzy zauważyli, że ciało, w skład którego wchodzą tylko osoby z sektora małych i średnich przedsiębiorców, ma szansę być rewolucyjne – dotychczas takie debaty dominował zwykle głos najlepiej zorganizowanych, dużych sieci zagranicznych – dyskontowych i supermarketów.

Na pewno znajdzie się też miejsce na rozmowy o sytuacji franczyzobiorców, bo rzecznik MŚP wypowiadał się już na ten temat na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Proponował wówczas szersze rozmowy na ten temat w ramach środowiska właścicieli takich firm. To jedna z wielu ostatnich inicjatyw powstałych na fali skarg części franczyzobiorców poszkodowanych – ich zdaniem – przez niesprawiedliwe umowy i traktowanie ze strony franczyzodawców. Proponowano wprowadzenie zmian w prawie, które miałyby ich lepiej chronić, choć na razie nie wiadomo, na czym miałyby one polegać. Problemem może być fakt, że rzecznik małych i średnich przedsiębiorców może wypowiadać się nie tylko w imieniu poszczególnych sklepikarzy czy handlowców zrzeszonych w ramach sieci, ale i samych mniejszych franczyzodawców, którzy też należą przecież do sektora MŚP. Trudno oczekiwać tu więc łatwego wypracowania wspólnego stanowiska.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Autor: / Wrzesień 10, 2018
Aktualności
Autor: / Październik 10, 2018
Aktualności
Autor: / Październik 9, 2018

A może te Cię zaciekawią

Im się udało
Autor: / Wrzesień 28, 2018
O tym się mówi
Autor: / Listopad 26, 2018
O tym się mówi
Autor: / Wrzesień 3, 2018

Prezentacje franczyzSzkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 05.03.2019

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 11.03.2019

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 14.03.2019

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą