Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 01 sierpień 2018

Foto: pixabay.com

Fiskus naliczył właścicielowi sieci marketów Stokrotka podatek, który wraz z odsetkami wyniósł 200 mln złotych. Firma podała Urząd Skarbowy do sądu i wygrała. To nie koniec sądowej batalii.


Stokrotka należy do holdingu Emperia, który od wiosny tego roku jest w litewskich rękach. Pierwszy sklep Stokrotka powstał w latach 90., a dziś jest ich łącznie ponad 440. W 2017 roku fiskus przyjrzał się transakcji, jaka miała miejsce w 2011 roku. Wtedy Emperia pozbyła się swojego segmentu dystrybucji. Było to zwieńczenie próby przejęcia grupy przez konkurencyjny Eurocash, a sprzedaż samej spółki Tradis to zakończenie głośnego wówczas sporu. Urząd skarbowy dopatrzył się w tym ruchu wzbogacenia się na niezapłaconych podatkach o prawie miliard złotych. Nie pomogły tłumaczenia prawników Emperii, że udziały spółki zostały wniesione do Eurocashu aportem, a więc pomiędzy firmami nie krążyła wówczas żadna gotówka, od której należałoby zapłacić podatek.

Takie samo zdanie, jak lokalny urząd skarbowy, miała Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Wydawało się, że to koniec, jednak Emperia zaskarżyła tą decyzję do sądu. Spowodowało to chwilowe wstrzymanie wykonania decyzji o egzekucji. Sąd uznał, że urząd działał na niekorzyść spółki wtedy, gdy nie musiał tego robić i zarządził, że cała operacja naliczania podatków za transakcję sprzed lat była bezprawna. Wyrok nie jest prawomocny i jeśli Ministerstwo Finansów złoży skargę kasacyjną lub skieruje sprawę do sądu powszechnego, Stokrotka wciąż może być zmuszona do zapłacenia tego podatku.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Aktualności
Aktualności
Autor: / Lipiec 27, 2018

A może te Cię zaciekawią

O tym się mówi
Ludzie i biznes
Autor: / Wrzesień 24, 2018
Im się udało
Autor: / Wrzesień 28, 2018

Prezentacje franczyz

Szkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 12.11.2018

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 30.10.2018

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 15.11.2018

SONDA - MIEJ WŁASNE ZDANIE!

Jakie pytanie jako pierwsze zadałbyś franczyzodawcy podczas rozmowy na temat przystąpienia do sieci?

Jaka jest całkowita kwota inwestycji franczyzobiorcy? - 48.6%
Ile wynosi okres zwrotu z inwestycji? - 27%
Jakie są kary wynikające z umowy franczyzy? - 12.2%
Jakie know-how oferuje franczyzodawca? - 12.2%

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą