Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 30 lipiec 2018

Foto: pixabay.com

Sieć Małpka Express miała ambitny plan, by rozwijać swoją sieć równie dynamicznie, co konkurenci. Skończyło się na pustych półkach i postępowaniu restrukturyzacyjnym. Teraz firma szuka ratunku we franczyzie swoich dotychczasowych punktów w ramach bardziej znanej sieci.

Kłopoty Małpki Express to nic nowego. W 2015. roku sieć sklepów z rąk firmy Czerwona Torebka trafiła do Forteam Investments Limited. Zaskakującym aspektem transakcji opiewającej na ponad 362 mln złotych był fakt, że dzieląc tą sumę przez 300 sklepików sieci, na jeden przypadał ok. 1,2 mln złotych. Kolejne zaskoczenie to ubywające sklepy, bo pomiędzy 2016 a 2017 rokiem zniknęło  90 punktów. A to nie koniec, bo w styczniu rozpoczęła się sądowa procedura restrukturyzacji firmy, a przez kilka majowych dni nawet strony internetowe Małpka Express były zablokowane przez dostawcę usług.

Teraz pojawił się pomysł na to, jak utrzymać się na rynku mimo trudności. Małpka Express chce zostać multifranczyzobiorcą i zająć się prowadzeniem swoich sklepów pod nowym szyldem. Miałoby chodzić o przekształcenie „Małpek” w Carrefoury Express. Ruch poprzedziła analiza, z której wynika, że klienci niezbyt dobrze kojarzą logo i nazwę poprzedniej sieci, ale byliby o 40 proc. częściej gotowi robić zakupy w tych samych lokalizacjach, gdyby szyld zmienił się na bardziej rozpoznawalny i lepiej kojarzony.
Gazeta.pl podaje, że doszło do rozmów przedstawicieli sieci z małpą w logo z Carrefourem, ale nie wiadomo, czy nie trwają też inne rozmowy z pozostałymi wiodącymi sieciami franczyzowymi. Poza większym ruchem, współpraca miałaby pomóc Małpce zadbać o sprawny łańcuch dostaw. Klienci wcześniej skarżyli się najczęściej właśnie na braki w asortymencie tych sklepów. Postępowanie sądowe w sprawie dalszych losów firmy odbędzie się na początku sierpnia.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Aktualności
Aktualności

A może te Cię zaciekawią

Własny Biznes
Autor: / Marzec 21, 2019
O tym się mówi
O tym się mówi
Autor: / Listopad 20, 2018

Prezentacje franczyzSzkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 23.05.2019

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 09.05.2019

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 16.05.2019

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą