Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 18 lipiec 2018

Foto: Costa Coffee

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w Polsce sieć na razie nie zamierza rozwijać się poprzez franczyzę.

W Wielkiej Brytanii, skąd wywodzi się sieć i gdzie działa 2,3 tys. kawiarni firma rozwija się zarówno we franczyzie, jak i w formule lokali własnych. We franczyzie prowadzonych jest obecnie 210 lokali w całej Europie, m.in. w takich krajach jak Portugalia czy Rosja.

Nad Wisłą pod szyldem Costa Coffee działa już 150 lokali, a w planach jest podwojenie tej liczby. Costa Coffee Polska (CCP) szacuje, że rynek kawiarni w Polsce jest wart łącznie 1,2 mld zł, a kawiarni sieciowych – 600 mln zł. Na 100 tys. mieszkańców przypada u nas 13-14 placówek, w Wielkiej Brytanii to 90, a w Europie – 25.  

Kawiarnia otwarta 16 lipca w Warszawie, w budynku dawnego domu towarowego Smyk (obecnie biurowiec Cedet) to 150-ty lokal sieci w Polsce. Do końca roku firma planuje otworzyć jeszcze kilka kawiarni. Tempo rozwoju powinno przyspieszyć na początku przyszłego roku. - Naszą ambicją jest posiadanie 280-290 lokali za pięć, sześć lat - mówił podczas konferencji Andrzej Jackiewicz, dyrektor Costa Coffee Europe. Sieć dalej chce się rozwijać w Warszawie, gdzie konkurencja jest największa. Kolejne kawiarnie powstaną też w średnich miastach, gdzie jest spory potencjał. - Patrzymy też na satelity dużych miast, np. kilka większych miejscowości wokół największych aglomeracji - dodaje Jackiewicz.

Uruchomienie jednej kawiarni to koszt od kilkuset tys. zł dla lokalu w biurowcu aż do miliona zł dla kawiarni zlokalizowanej przy ulicy handlowej. Zwrot inwestycji następuje po 4-5 latach.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Autor: / Grudzień 21, 2018
Aktualności
Aktualności
Autor: / Listopad 20, 2018

A może te Cię zaciekawią

O tym się mówi
Raporty
Autor: / Listopad 15, 2018
Ludzie i biznes

Prezentacje franczyzSzkolenia

DLA FRANCZYZODAWCÓW

ZARZĄDZANIE SIECIĄ FRANCZYZOWĄ - 23.05.2019

ROZWÓJ FIRMY POPRZEZ FRANCZYZĘ - 09.05.2019

DLA KANDYDATÓW NA FRANCZYZOBIORCÓW

FRANCZYZA - SPOSÓB NA WŁASNY BIZNES - 16.05.2019

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą