Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 08 luty 2018
Usługi i handel mogą dostać zadyszki

Foto: freeimages.com

Coraz częściej pojawiają się niepokojące informacje o braku chętnych do pracy m.in. w handlu, usługach i gastronomii. Ratunkiem może być zatrudnienie obcokrajowców. Niektórzy franczyzodawcy już prowadzą akcje rekrutacyjne w języku ukraińskim.

Handel, usługi i gastronomia – to sektory gospodarki, w których z powodzeniem rozwijają się sieci franczyzowe. Akademia Rozwoju Systemow Sieciowych szacuje, że w 2017 roku w branży usług dla klientów indywidualnych działało 34 sieci, gastronomii – ponad 100, zaś w handlu (sklepy spożywcze, odzieżowe, oferujące biżuterię i upominki) działało około 180 sieci franczyzowych.

Eksperci Federacji Przedsiębiorców Polskich zaznaczają, że ostatnio właśnie z sektora usług coraz więcej pracowników przechodzi do lepiej płatnego zatrudnienia w przemyśle. Co zrobić, by brakowi kadr zapobiec?

Brak pracowników to nic innego jak zbyt mała liczba obywateli zdolnych do pracy. Jest nas po prostu za mało. Rząd co prawda z sukcesem wprowadził program 500+, którego celem jest zachęcenie Polek do rodzenia dzieci. Pierwsze efekty są już widoczne. Jednak zanim urodzone w roku 2017 dzieci trafią na rynek pracy, minie ok. 20 lat. Gospodarka nie może tak długo czekać, zwłaszcza że ubytek pracowników z roku na rok jest większy niż przypływ nowych. Według danych ZUS, w 2017 r. prawa emerytalne uzyskało około 380 tys. Polaków i aż 50% z nich zdecydowało się z nich skorzystać. Spośród niezdecydowanych po rozmowie z doradcą emerytalnym 20% postanowiło jeszcze popracować, a 30% jednak poszło na emeryturę.

Gdyby udało się zatrzymać na rynku pracy owe 30% niezdecydowanych, nie rozwiązałoby to co prawda wszystkich problemów, ale wpłynęło na zmniejszenie zapotrzebowania. Byłoby to również wyjście naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy w ostatnim czasie zatrudniają bardziej doświadczonych pracowników w wieku 50+.

Problemem jest jednak to, że większość stosowanych dziś zachęt do późniejszego przechodzenia na emeryturę jest nieskuteczna. Najczęściej pracownicy nie zastanawiają się, jak długo będą żyć na emeryturze, i dlatego przedkładają korzyści bieżące nad przyszłe. Zachęta w postaci późniejszej emerytury wyższej o 50 czy nawet 100 zł miesięcznie jest dla nich nieatrakcyjna.

Ratunkiem dla przedsiębiorców może być stworzenie systemu zachęcającego cudzoziemców (szczególnie z Ukrainy) do podejmowania pracy w naszym kraju. Kampanie informacyjne zachęcające do podjęcia pracy w Polsce prowadzi m.in. McDonald’s. Na wielu restauracjach światowego giganta zawisły bannery w języku ukraińskim przedstawiające ofertę pracy.

Zdecydowaną zachętą do pozostania w Polsce byłoby zrównanie praw pracujących u nas cudzoziemców z prawami polskich pracowników, pomoc w pozyskaniu mieszkania, przedszkola lub szkoły dla dzieci. Niezbędne jest przygotowanie systemu nauki języka polskiego oraz w razie konieczności zmiany kwalifikacji zawodowych.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Aktualności
Aktualności

A może te Cię zaciekawią

Raporty
Autor: / Czerwiec 25, 2020
Własny Biznes
O tym się mówi
Autor: / Marzec 10, 2020


Konsultacje online

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą