Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 29 lipiec 2016
Kolejna restauracja sieci Express Kuchnia Marche.

Foto: Express Kuchnia Marche

Franczyzowa marka gastronomiczna, która zapowiedziała rozwój w atrakcyjnych galeriach handlowych konsekwentnie dąży do celu. Koncept łączący tradycyjną kuchnię polską i kulinarne smaki świata pojawił się w największym centrum handlowo-rekreacyjnym na Dolnym Śląsku.

Sieć lokali Express Kuchnia Marche otworzyła kolejną restaurację w Magnolia Park. – To idealne miejsce na sycący posiłek w czasie zakupów z rodziną lub lunch w towarzystwie bliskiej osoby. Najwyższej jakości składniki i sezonowe menu zachwycą niejednego gościa – powiedział Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park.

Klienci Express Kuchni Marche mogą wybierać spośród 70 dań przygotowanych według sprawdzonych receptur. W restauracyjnym menu znalazły się dania mięsne i wegetariańskie, oparte na świeżych i aromatycznych składnikach. Wszystkie dania serwowane są w formie gorącego bufetu w systemie wagowym przy określonej cenie za 100 gramów.

Jak powiedziała nam Ewa Skonieczna-Sarniak, manager ds. marketingu American Trading Company w 2015 roku zostało otwarto 7 punktów franczyzowych. W tym roku firma planuje przyspieszyć. Jej celem jest wejście do największych i najlepszych galerii handlowych.
Poza Express Kuchnia Marche, American Trading Company jest właścicielem takich marek jak: Sevi Kebab, Lulu Cafe, Splendido i Bazylia Bar.

Szczegóły dotyczące współpracy franczyzowej z siecią Express Kuchnia Marche znajdują się w naszej bazie systemów sieciowych.

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Aktualności
Aktualności

A może te Cię zaciekawią

Im się udało
Autor: / Kwiecień 2, 2020
Ludzie i biznes
Autor: / Lipiec 20, 2020
Im się udało
Autor: / Czerwiec 25, 2020


Konsultacje online

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą