Franczyza w Polsce

Autor:
DATA DODANIA: 09 lipiec 2014

Ubezpieczyciele tracą na turystach; Foto: freeimages.com

Ponad połowa Polaków wyjeżdżających za granicę w ostatnich 12 miesiącach nie wykupiła ubezpieczenia turystycznego - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Ubezpieczeniowej Europa przez instytut IMAS. To aż 17 punktów procentowych więcej w porównaniu do analogicznego badania z 2011 r. 

 

Podczas minionych 12 miesięcy ponad 60% Polaków spędziło przynajmniej 2-dniowy urlop poza miejscem zamieszkania. Ponad połowa z nich wybrała za cel zagranicę, a swój pobyt w większości przypadków zaplanowali bez pomocy biura podróży. Spośród tej grupy aż 58% osób wyjechało bez ubezpieczenia turystycznego.

Taki obraz daje najnowsze badanie konsumenckie Grupy Europa „Ubezpieczenia podróży turystycznych Polaków”, wykonane w czerwcu br. Pozwoliło ono porównać poziom świadomości ubezpieczeniowej Polaków i towarzyszących temu motywacji do wyników analogicznego badania z 2011 r.

Jak wynika z badania, wśród ulubionych turystycznych destynacji Polaków dominują kraje Unii Europejskiej - aż 88% wyjeżdżających wybrało w ostatnim roku właśnie kraje Wspólnoty. Większość badanych, bo aż 76%, zdecydowało się samodzielnie zorganizować wyjazd. Co oznacza również konieczność zadbania o bezpieczeństwo na własną rękę.

Tymczasem pomimo niezmiennego zainteresowania wyjazdami zagranicznymi, rosnącej dostępności międzynarodowych połączeń komunikacyjnych i coraz bardziej kuszącej oferty turystycznej skierowanej do polskich turystów, zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi maleje.

Jak pokazało nasze badanie, aż o 17 punktów procentowych spadł odsetek osób ubezpieczających się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń podczas wyjazdów zagranicznych. Zgodnie z naszym badaniem sprzed trzech lat, ubezpieczenie turystyczne wykupiło osobiście 40% pytanych. W tym roku było to już tylko 26% – mówi Marat Nevretdinov, wiceprezes Grupy Ubezpieczeniowej Europa. 

Jako powód niewykupienia polisy większość ankietowanych (56%) podaje brak potrzeby ubezpieczania się. Badani przez IMAS International twierdzą, że nigdy nic złego im się nie przydarzyło, w związku z tym nie wykupują ubezpieczeń na podróż. Kolejne 15% ankietowanych jest przekonanych, że na terenie Unii Europejskiej nie jest potrzebne ubezpieczenie i aż do 15% wzrosła liczba respondentów, którzy zapomnieli lub nie zdążyli nabyć polisy.

EKUZ? Coś słyszałem…

Polacy wciąż nie mają pełnej świadomości co do tego, jak wygląda kwestia opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej – zauważa Mariusz Górski, dyrektor departamentu ubezpieczeń zagranicznych Grupy Ubezpieczeniowej Europa. 

Ponad połowa naszych ankietowanych, którzy odwiedzili ostatnio kraje UE, jest przekonana, że NFZ pokrywa w pełni koszty leczenia na terenie Wspólnoty. 14% przyznaje wprost, że tego po prostu nie wie – mówi Mariusz Górski.

O Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, podstawowym dokumencie gwarantującym turystom podróżującym po Europie opiekę medyczną słyszało 53% wszystkich ankietowanych. Aż 8 na 10 z nich nigdy nie sprawdzało, jaki zakres świadczeń jest pokrywany dzięki karcie.

Większość z naszych ankietowanych zapewne nie wie, że EKUZ nie chroni nas w 100%. Wysokie koszty zagranicznego leczenia pokrywane są w około 80% i to wyłącznie w państwowych placówkach. Resztę, a także pełne koszty ratownictwa czy transportu medycznego, polski pacjent musi zapłacić sam. Taka niewiedza może się okazać bardzo bolesna, również dla naszego portfela – zaznacza Mariusz Górski. 

INK 

Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Aktualności
Aktualności
Autor: / Czerwiec 19, 2020

A może te Cię zaciekawią

Im się udało
Autor: / Kwiecień 2, 2020
Im się udało
Autor: / Czerwiec 17, 2020
Im się udało


Konsultacje online

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą