Franczyza w Polsce


DATA DODANIA: 25 marzec 2011

Majster_foto-1

Sprzedaż materiałów budowlanych to trudna, konkurencyjna i stosunkowo niskorentowna branża. Jak się udało odnieść w niej sukces osobie, która nie miała z nią wcześniej do czynienia?

- Nigdy wcześniej nie prowadziłem działalności w branży budowlanej, aczkolwiek od dłuższego czasu miałem takie plany. Franczyza pozwoliła mi je zrealizować. Nie jest to łatwa branża i jako człowiek, który nie miał z nią wcześniej do czynienia, z pewnością na początku popełniłbym wiele błędów, a te zapewne wiązałyby się z kolejnymi kosztami. Wsparcie doświadczonego franczyzodawcy - Składów Vox - pozwoliło mi ich uniknąć - opowiada Jarosław Sobieraj, franczyzobiorca sieci Majster, który prowadzi sklep w Cieszynie od kwietnia 2010 roku.

Zamiast błędów przyszedł sukces, i to bardzo szybko. - Inwestycja w sklep zwróciła się po 9 miesiącach - mówi Jarosław Sobieraj. Mowa o kwocie ponad 100 tys. zł, bowiem ok. 20-30 tys. zł pochłonęły prace wukończeniowo-adaptacyjne w budynku, zaś 80 tys. zł netto trzeba było wydać na zatowarowanie oraz przygotowanie ekspozycji.

Mimo to Pan Jarosław radzi z dużą ostrożnością podchodzić do tego typu inwestycji. - Nie jest to biznes, który, mówiąc potocznie, sam się kręci, ale w dzisiejszych czasach takich biznesów chyba już nie ma. Zawsze trzeba włożyć dużo pracy w to, by odnieść sukces. Podstawą do tego będzie oczywiście też właściwa ocena lokalnego rynku i dobre wstrzelenie się z konkretną ofertą - wyjaśnia.

Przeczytaj cały wywiad.


Artykuły które powinny Ci się spodobać

Aktualności
Autor: / Marzec 9, 2020
Aktualności
Aktualności

A może te Cię zaciekawią

Im się udało
Autor: / Kwiecień 2, 2020
Własny Biznes
Autor: / Marzec 13, 2020
Raporty
Autor: / Styczeń 13, 2020


Konsultacje online

Jak kupić franczyzę

Jak zarządzać franczyzą