Agencje płatnicze zyskują dzięki niskim stopom procentowym 

Autor: Redakcja
Kategoria:
Wojciech Jóźwiak, prezes zarządu sieci agencji płatniczych Monetia

Niskie stopy procentowe oraz obniżone opłaty interchange będą skłania banki do zwiększania opłat za prowadzenie kont. W efekcie tego, większa grupa ludzi pozostanie poza systemem bankowym i wybierze gotówkę – uważa Wojciech Jóźwiak, prezes sieci agencji płatniczej Monetia. 

Wojciech Jóźwiak przypomina, że wiele banków podnosi opłaty za prowadzenie ROR. Konto za darmo mają jedynie klienci o określonych wpływach na rachunek, bądź realizujący transakcje o określonej wartości. Banki rekompensują w ten sposób spadek zysków, spowodowany niskimi stopami procentowymi oraz obniżonymi pod koniec ubiegłego miesiąca opłatami interchange.

Moim zdaniem postępowanie banków wzmocni pozycję gotówki i nieco wyhamuje migrację na płatności bezgotówkowe. Ci, którzy planowali otwarcie konta, rozważą tę opcję ponownie. Dla wielu bowiem posiadanie ROR nadal będzie dodatkowym, zbędnym wydatkiem. Część obecnych klientów banków dokładniej przeanalizuje opłaty, z jakimi wiąże się korzystanie z konta. Być może dojdzie do wniosku, że posługiwanie się gotówką jest po prostu tańsze. Wciąż realizujemy nią 82% wszystkich transakcji, a jej zalety nie straciły na aktualności. Nadal jest tania w obsłudze, wygodna, drobnym przedsiębiorcom zapewnia najwyższą obecnie płynność oraz akceptuje się ją wszędzie – komentuje Wojciech Jóźwiak.

Według danych NBP, w styczniu 2015 roku. jej wartość w obiegu wzrosła o 2,3% w ujęciu miesięcznym i wyniosła 130 mld zł, natomiast w ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 13,7%.

Co ciekawe, Polacy nawet karty bankowe używają głównie do realizacji transakcji gotówkowych. Jak podaje NBP, całkowita liczba transakcji kartowych w ostatnich latach wrosła – z ponad 1 mld w I połowie 2013 roku do 1,2 mld w I połowie 2014 roku, a blisko 69% ich wartości to transakcje gotówkowe.

INK

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram