AD. Drągowski planuje giełdowy debiut.

Autor: Redakcja
Data dodania: 29 maja 2008
Kategoria:
Najdłużej istniejący warszawski pośrednik w obrocie nieruchomości AD. Drągowski planuje giełdowy debiut. Byłoby to drugie wejście na GPW w branży nieruchomości. Ale czy nie za bardzo ryzykowne?

 
Plany AD. Drągowski obejmują zebranie z giełdy 20 mln złotych i przeznaczenie ich na rozbudowę sieci placówek oraz na utworzenie spółki zależnej, która świadczyłaby usługi finansowe wspomagające obrót nieruchomościami. Spółka miałaby powstać w trzecim kwartale roku. Zarząd mówi o półrocznym czasie na jej rozruch, a następnie wejściu na giełdę. AD. Drągowski planuje sprzedaż akcjonariuszom od 3 do 5 mln akcji serii C oraz 2,1 mln serii D skierowanych do Łukasza Drągowskiego (w zamian wniesie do spółki swoją firmę).  Jednak analitycy uznają giełdowe plany pośrednika za mocno ryzykowne. Według szacunków w pierwszym kwartale br. obrót na rynku nieruchomości spadł o 20% w porównaniu  z rokiem ubiegłym. W sytuacji kiedy na rynku panuje zastój to nie jest dobry czas na debiut giełdowy ani na rozwój sieci biur. „W tym kontekście pieniądze z giełdy mogą być Drągowskim potrzebne jako zastrzyk finansowy służący poprawie płynności” – zauważa w Pulsie Biznesu Tomasz Błesiński, doradca na rynku nieruchomości. Błesiński jest również członkiem zarządu Północ Nieruchomości, zeszłorocznego debiutanta na New Connect. Z listopadowego debiutu firma uzyskała 7, 65 mln złotych. Do końca roku planuje wydanie blisko 1 mln na otwieranie kolejnych placówek. Firma stawia na odziały franczyzowe ponieważ jest to tańsza forma rozwoju niż placówki własne.

Obecnie AD. Drągowski posiada 14 biur nieruchomości. Historia firmy sięga roku, 1984 kiedy Lech Drągowski - radca prawny w Warszawie rozpoczął wykonywanie usług w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Następnie zakres usług był rozszerzony na usługi reklamowe, poligraficzne i wydawnicze. Obecnie w sektorze nieruchomości, głównym obszarem działalności jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Pośrednictwo obejmuje tak zwany rynek wtórny, to jest sprzedaż lub wynajem obiektów już istniejących fizycznie i prawnie. AD.Drągowski jako pierwszy w Polsce zastosował w praktyce amerykańskie metody organizacji pracy w pośrednictwie nieruchomościami i wprowadził agencyjny system sprzedaży nieruchomości.

Sabina Kobus , 29 maja 2008 r.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram