Action przejmuje Vobis?

Autor: Redakcja
Data dodania: 28 listopada 2008
Kategoria:

Spółki zajmujące się dystrybucją sprzętu komputerowego: Action, Vobis i PC Factory podpisały w czwartek porozumienia, które mają doprowadzić do konsolidacji tych podmiotów, podał w piątkowym komunikacie Action.

"Podstawowym celem porozumienia jest uzgodnienie warunków, struktury oraz harmonogramu realizacji konsolidacji. Realizacja transakcji uzależniona jest przy tym od szeregu warunków w tym m.in. pozytywnego wyniku analizy stron oraz uzyskania odpowiednich zgód. Porozumienie przewiduje 3-miesięczną wyłączność na prowadzenie negocjacji" - głosi komunikat.
W ostatnim czasie spółka Action, obok AB i ABC Data, największy gracz na polskim rynku dystrybucji IT, informował, że jest bliski dużego przejęcia. Wcześniej Action prowadził negocjacje w sprawie fuzji z ABC Data.

W roku obrotowym 2007/ 2008 (1 sierpnia 2007 - 31 lipca 2008) Action miał 33,79 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 22,02 mln zł w poprzednim roku. Zysk operacyjny w skali grupy wyniósł 57,31 mln zł wobec 30,37 mln zł. Przychody wzrosły do 2 343,37 mln zł wobec 1 797,52 mln zł. Action zapowiedział, że wyrówna rok obrotowy z finansowym od początku 2010 r., w związku z tym jego najbliższy rok finansowy będzie miał 17 miesięcy.

Vobis planował przeprowadzenie pierwotnej oferty publicznej w tym roku, jednak wycofał się z tych planów po tym, jak Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zakazała przeprowadzenia oferty na podstawie prospektu złożonego jeszcze w zeszłym roku. Według informacji na stronie internetowej spółki, Vobis to największa detaliczna specjalistyczna sieć sprzedaży sprzętu cyfrowego w Polsce. Posiada 200 salonów sprzedaży zlokalizowanych na terenie całego kraju (placówki zarówno własne, jak i partnerskie) oraz sklep internetowy.
PC Factory to spółka zajmująca się produkcją i dystrybucją komputerów biurkowych, jest też dystrybutorem m.in. notebooków, drukarek i monitorów. Do Grupy PC Factory, oprócz firmy PC Factory SA, należy również MLS Sp. z o.o. - spółka zajmująca się produkcją urządzeń teleinformatycznych i usługami serwisowymi, prowadząca działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Goleniowie pod Szczecinem. (ISB)

Komentarz:
Z  wcześniejszych wypowiedzi prezesa Action wynikało raczej, że spółka chciała przejąć innego dużego dystrybutora z branży IT, którego roczne przychody znacznie przekraczają 1 mld zł. Tutaj nastąpiło pewne zaskoczenie, ponieważ obroty sieci Vobis, który działa na rynku detalicznym za I kw. 2007 r. wyniosły 375 mln (spółka nie podaje nowszych danych). W moim odczuciu lepszym rozwiązaniem było przyjęcie innego dużego dystrybutora IT, z rozwiniętą siecią dystrybucji.
Rynek detaliczny to bardzo intratny kąsek, ponieważ marże w sektorze detalicznym są znacznie wyższe, podobne do tych które w branży osiąga Komputronik. Posiadanie dużej sieci dystrybucyjnej dla jednego z czołowych dystrybutorów na rynku IT zapewni, oprócz wzrostu marży, także dodatkowy, jakże duży kanał dystrybucji. Warto wspomnieć, że Vobis (podobnie jak Sferis) lokuje swoje salony w galeriach i centrach handlowych, co jest zgodne z aktualnie panującym trendem w rozwoju handlu detalicznego.
Action jest już głównym udziałowcem sieci salonów Sferis (56 sklepów). Po połączeniu z Vobisem (200 salonów) powstanie druga, po Komputroniku sieć w Polsce, jednak z dużo większym dostępem do towaru i lepszym zapleczem logistycznym.

Michał Mazepa, 29 listopada 2008 r.

Dołącz do newslettera

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram