Laik widzi to tak: kilka telefonów, ewentualnie kliknięć myszką. Długie spacerowanie wzdłuż pokoju, trochę nerwów. To kupić, tamto sprzedać. A wieczorem… szampan i truskawki na własnym prywatnym jachcie. To może i dobrze wyglądało w niejednym filmie, ale rzeczywistość jest inna. Inwestując samodzielnie fundusze, trzeba mieć ogromne pokłady wiedzy, sporo czasu i niekiedy nerwy ze stali. I trzymać się kilku dobrych wskazówek. To właśnie tych zasad trzymają się ludzie sukcesu.
Złote zasady inwestowania w fundusze
Przede wszystkim – trzeba się liczyć z tym, że każda inwestycja niesie za sobą drobne lub większe ryzyko. To cena, jaką niesie za sobą perspektywa wielokrotnego pomnażania oszczędności. Żeby więc nie stracić pieniędzy, trzeba poznać trochę zasad gry.
- Jeśli nie dajesz rady samodzielnie, zleć inwestowanie własnymi środkami profesjonalistom. Jeśli nie masz eksperckiej wiedzy na temat rynków finansowych ani też czasu na monitorowanie funduszy i podejmowanie nierzadko natychmiastowych działań – zleć to zadanie ekspertom. Zminimalizujesz ryzyko straty oszczędności. Analitycy żyją z zarabiania pieniędzy dla innych, więc pomnażanie Twoich zysków jest w ich interesie.
- Ustal horyzont czasowy. Od tego, czy jesteś gotowy inwestować 2 lata czy nawet kilka razy dłużej zależy, rodzaj rekomendowanego funduszu. Im dłuższy okres inwestycji, tym na większe ryzyko można sobie pozwolić. Nie inwestuj środków, których możesz potrzebować w trakcie inwestycji.
- Zapoznaj się z profilem funduszu. Poznaj dokładnie narzędzie, którego zamierzasz użyć. Zapoznaj się ze strategią zarządzania, monitoruj wyniki.
- Określ swoją wrażliwość. Jeśli nie będziesz w stanie pogodzić się ze stratą części pieniędzy, to jednak lepiej będzie wybrać lokatę bankową. Przy nieco wyższej tolerancji rekomendowane są fundusze bezpieczne, np. dłużne czy rynku pieniężnego. Osoby, które mają większą skłonność do ryzyka, mogą spróbować funduszy agresywnych, np. akcyjnych czy surowcowych.
- Dywersyfikuj portfel. Kupuj jednostki różnych funduszy. Jeśli jeden z nich zaliczy dołek, nie odbije się to na całym portfelu. Któryś z pozostałych zapewne będzie zwyżkował.
- Nie kieruj się historią. Historia funduszu inwestycyjnego jest oczywiście ważna. Trzeba jednak pamiętać, że rynki są zmienne. Jeśli poprzednie lata były obfite, to nie znaczy jeszcze, że pozostałe także muszą być.
- Nie daj się omamić reklamom. W telewizji aktorzy będą obiecywać złote góry, a z banerów płynąć będą obietnice majętnej przyszłości. Prawda jest taka, że zadaniem reklam jest przyciągnięcie klientów.
- Emocje na wodzy. Nie sprzedawaj funduszu od razu, gdy jego notowania idą w dół. Podobnie nie kupuj natychmiast wszystkiego, co zwyżkuje. Tendencje potrafią obracać się bardzo szybko, stąd potrzeba chłodnych kalkulacji.
- Kupuj tanio, sprzedawaj drogo. Proste, to podstawowa zasada handlu.
Skontaktuj się
Osoby zainteresowane inwestowaniem w fundusze mogą skontaktować się np. z doradcami NN Investment Partners TFI S.A. Pomogą wybrać najbardziej odpowiedni sposób inwestowania. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. 801 690 555.