38% Polaków widzi siebie właścicielem własnej firmy

Data dodania: 27 listopada 2015
Autor: Redakcja
Kategoria:
Foto: freeimages.com

Najważniejszymi powodami skłaniającymi do założenia własnej firmy pozostają niezależność i szansa na dodatkowy dochód.

71% respondentów z Polski ma pozytywne podejście do przedsiębiorczości, 22% negatywne. 71% postrzega też obawę przed porażką jako przeszkodę w założeniu własnej firmy, z kolei 54% ocenia swój kraj jako przyjazny dla przedsiębiorczości - wynika z tegorocznego raportu Amwaya o przedsiębiorczości, ogłoszonego w czasie Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Ciekawe jest to, że 38% respondentów z Polski jest sobie w stanie wyobrazić założenie firmy. Średnia międzynarodowa wynosi 43%, europejska, tak jak w Polsce, 38%. Osoby poniżej 50 roku życia wykazują większy potencjał przedsiębiorczy niż osoby starsze (47% wobec 27%).

Najważniejszymi powodami skłaniającymi do założenia własnej firmy pozostają niezależność i szansa na dodatkowy dochód. Niezależność od pracodawcy jako ważna była wskazywana przez 47% respondentów (na świecie – 48%), zaś szansa na dodatkowy dochód przez 40% (na świecie 37%).

Dla 71% polskich respondentów przeszkodę w założeniu firmy stanowi obawa przed porażką. Średnia światowa wynosi 70%, a europejska 69%. Polacy postrzegają obawę przed porażką podobnie jak ich rówieśnicy ze świata i Europy. Najbardziej boją się obciążeń finansowych prowadzących do bankructwa (33%), zagrożenia kryzysem ekonomicznym (26%) i bezrobocia (21%).  54% respondentów (w 2014 r. – 60%) twierdzi, że Polska jest przyjazna przedsiębiorcom (świat 50%, Europa 46%).

Sondaż na podstawie którego powstał tegoroczny światowy raport Amway o przedsiębiorczości zrealizowała firma GFK, w okresie od maja do sierpnia 2015 r., na próbie prawie 50 tys. osób, w wieku 14-99 lat, w 44 krajach.

Dołącz do newslettera

Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram