10 kroków do franczyzy

Data dodania: 20 stycznia 2021
Kategoria:
Foto: pixabay.com

Decyzja o związaniu się siecią franczyzową to zobowiązanie na lata. Według Andrzeja Krawczyka z Akademii Rozwoju Systemów Sieciowych zanim podpiszemy umowę franczyzy z wybraną marką warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

1. Czy franczyza do mnie pasuje?

Związanie swojej drogi zawodowej z siecią franczyzową oznacza konieczność działania w określonych ramach, według zasad wyznaczonych przez franczyzodawcę. Należy się zastanowić  czy pasujemy osobowościowo do takiego modelu funkcjonowania. Osoby bardzo kreatywne, mogą mieć trudności z wpasowaniem się w nakreślony plan biznesowej codzienności.

2. Jaką branżę wybrać?

Częstym błędem jest  selekcja  ofert franczyzowych wyłącznie przez pryzmat wysokiej rentowności przyszłego przedsięwzięcia. Wielu potencjalnych franczyzobiorców pomija aspekt dostosowania charakteru planowanej aktywności do własnych predyspozycji i osobowości.

3. Z kim się związać?

Warto wybrać operatora, który zbudował już silną, odnoszącą sukcesy markę, poznał i sprawdził dokładnie mechanizmy działania swojego biznesu we własnych placówkach pilotażowych oraz ma  zadowolonych franczyzobiorców, z którymi można się spotkać i porozmawiać.

4. Co wiem o wybranym franczyzodawcy?

Podczas serii spotkań z franczyzodawcą osoba zainteresowana związaniem się umową franczyzy powinna m.in. dowiedzieć się dlaczego zdecydował się on na budowę sieci zamiast otwierać placówki własne oraz jak przygotował się do rozwoju firmy poprzez franczyzę. Warto zapytać kim są członkowie kadry zarządzającej francyzodawcy i jakie mają  doświadczenie.

5. Co mówią dokumenty?

Należy  poprosić franczyzodawcę o udostępnienie dokumentów określających kondycję finansową jego firmy oraz wszelkich danych związanych z funkcjonowaniem już działających placówek. Informacje te przekazywane są przyszłemu franczyzobiorcy po podpisaniu przez niego zobowiązania do zachowania poufności.

6. Czy rozumiem zapisy umowy franczyzy?

Ważne jest, aby przyszły franczyzobiorca bardzo dokładnie zapoznał się z dokumentami tworzącymi pakiet franczyzowy, a w szczególności z projektem umowy franczyzy. Jej zrozumienie   często wymaga konsultacji prawnika. Z tej pomocy należy zdecydowanie skorzystać.

7. Czy udźwignę to finansowo?

Przed  podjęciem decyzji o przystąpieniu do sieci, kandydat  powinien  poznać całkowity koszt związany z uruchomieniem jednostki franczyzowej i bardzo rzetelnie przeanalizować swoją zdolność finansową. Nie należy zapominać o okresie startowym trwającym od momentu otwarcia placówki do czasu gdy, pojawią się pierwsze zyski.

8. Jakie wsparcie otrzymam?

Franczyzobiorca powinien dowiedzieć się jaki jest zakres pomocy ze strony franczyzodawcy. Czy oferuje on szkolenia, doradztwo, pomaga w uzyskaniu finansowania zewnętrznego oraz zakupie wyposażenia.

9. Jaki lokal wybrać?

Zanim umowa zostanie podpisana należy także dokonać wyboru lokalu, w którym franczyzobiorca  będzie prowadził swój biznes. Gdy kandydat uzyska tytuł do korzystania z wybranego lokalu, rozpoczyna prace związane z adaptacją pomieszczeń handlowo-usługowych, zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy. Otwarcie jednostki jest poprzedzone ostatecznym odbiorem lokalu oraz szkoleniem franczyzobiorcy i jego pracowników z zasad prowadzenia działalności objętej licencją.

10. Czy franczyzodawca będzie mnie wspierał po otwarciu?

Ostatni etap to  podpisanie umowy franczyzy, a następnie wpłata wstępnej opłaty franczyzowej i przekazanie przez franczyzodawcę podręcznika operacyjnego. Zazwyczaj pracownicy operatora systemu są także obecni w nowo otwartej placówce w pierwszych dniach jej funkcjonowania aby służyć franczyzobiorcy radą i pomocą.

Dołącz do newslettera

Copyright © ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl  Skład magazynu Franczyza & Biznes: Aera Design