10 kroków do franczyzy

Autor: AK
Data dodania: 3 czerwca 2022

Decyzja o związaniu się siecią franczyzową to zobowiązanie na lata. Zanim podpiszemy umowę franczyzy z wybranym franczyzodawcą warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

 1. Czy franczyza do mnie pasuje?
  Związanie swojej drogi zawodowej z siecią franczyzową oznacza konieczność działania w określonych ramach, według zasad wyznaczonych przez franczyzodawcę. Należy się zastanowić czy pasujemy osobowościowo do takiego modelu funkcjonowania. Osoby bardzo kreatywne, mogą mieć trudności z wpasowaniem się w nakreślony plan biznesowej codzienności.
 2. Jaką branżę wybrać?
  Częstym błędem jest selekcja ofert franczyzowych wyłącznie przez pryzmat wysokiej rentowności przyszłego przedsięwzięcia. Wielu potencjalnych franczyzobiorców pomija aspekt dostosowania charakteru planowanej aktywności do własnych predyspozycji i osobowości.
 3. Z kim się związać?
  Warto wybrać franczyzodawcę, który zbudował już silną, odnoszącą sukcesy markę, poznał i sprawdził dokładnie mechanizmy działania swojego biznesu we własnych placówkach pilotażowych oraz ma zadowolonych franczyzobiorców, z którymi można się spotkać i porozmawiać.
 4. Co wiem o wybranym franczyzodawcy?
  Podczas serii spotkań z franczyzodawcą osoba zainteresowana związaniem się umową franczyzy powinna m.in. dowiedzieć się dlaczego zdecydował się on na budowę sieci zamiast otwierać placówki własne oraz jak przygotował się do rozwoju firmy poprzez franczyzę. Warto zapytać kim są członkowie kadry zarządzającej franczyzodawcy i jakie mają doświadczenie.
 5. Co mówią dokumenty?
  Należy poprosić franczyzodawcę o udostępnienie dokumentów określających kondycję finansową jego firmy oraz wszelkich danych związanych z funkcjonowaniem już działających placówek. Informacje te przekazywane są przyszłemu franczyzobiorcy po podpisaniu przez niego zobowiązania do zachowania poufności.
 6. Jak wygląda umowa franczyzy?
  Ważne jest, aby przyszły franczyzobiorca bardzo dokładnie zapoznał się z dokumentami tworzącymi pakiet franczyzowy, a w szczególności z projektem umowy franczyzy. Jej zrozumienie często wymaga konsultacji prawnika. Z tej pomocy należy zdecydowanie skorzystać.
 7. Czy udźwignę to finansowo?
  Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do sieci, kandydat powinien poznać całkowity koszt związany z uruchomieniem jednostki franczyzowej i bardzo rzetelnie przeanalizować swoją zdolność finansową. Nie należy zapominać o okresie startowym trwającym od momentu otwarcia placówki do czasu gdy, pojawią się pierwsze zyski.
 8. Jakie wsparcie otrzymam?
  Franczyzobiorca powinien dowiedzieć się jaki jest zakres pomocy ze strony franczyzodawcy. Czy oferuje on szkolenia, doradztwo, pomaga w uzyskaniu finansowania zewnętrznego oraz zakupie wyposażenia.
 9. Jaki lokal wybrać?
  Zanim umowa zostanie podpisana należy także dokonać wyboru lokalu, w którym franczyzobiorca będzie prowadził swój biznes. Gdy kandydat uzyska tytuł do korzystania z wybranego lokalu, rozpoczyna prace związane z adaptacją pomieszczeń handlowo-usługowych, zgodnie z wytycznymi franczyzodawcy.
 10. Czego jeszcze potrzebuję aby uruchomić działalność?
  Ostatni etap to podpisanie umowy franczyzy, a następnie wpłata wstępnej opłaty franczyzowej i przekazanie przez franczyzodawcę podręcznika operacyjnego. Otwarcie placówki jest poprzedzone ostatecznym odbiorem lokalu oraz szkoleniem franczyzobiorcy i jego pracowników z zasad prowadzenia działalności objętej licencją. Zazwyczaj pracownicy franczyzodawcy są także obecni w nowo otwartej placówce w pierwszych dniach jej funkcjonowania aby służyć franczyzobiorcy radą i pomocą.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 2 września 2022
Piękno i pieniądze
Data dodania: 12 lipca 2022
Pomysły na biznes w domu
Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram