1,1 mln kar za zmowę zegarkową

Autor: Redakcja
Data dodania: 15 stycznia 2014
Kategoria:
Foto: sxc.hu

Foto: sxc.hu

- Niestety, nasza nowa kochana ojczyzna (UE) zakazuje ustalania cen i z prawnego punktu widzenia oczywiście nie można pisać takich maili. (Ale mam nadzieję, że w tym wypadku żadna instytucja się nie przyczepi i nie zapłacimy ogromnej kary, co teoretycznie byłoby możliwe)" - pisał w mailu członek zarządu firmy sprzedającej zegarki. Pomylił się.

I to nie tylko w swojej niefrasobliwości - list jest jednym z dowodów na podstawie których UOKiK nałożył 1,1 mln zł kary na spółki PHU Jubiler i Anyro&Co. Firmy są dystrybutorami zegarków Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Adidas, Emporio Armani i Citizen. Obie ustalały ze swoimi partnerami handlowymi detaliczne ceny minimalne poprzez wyznaczenie maksymalnego rabatu, który przedsiębiorcy ci mogli stosować np. na stronach sklepów internetowych. Kontrahentom, którzy nie zastosowali się do zalecenia, grożono pogorszeniem warunków współpracy, m.in. obniżeniem marży i nałożeniem obowiązku płatności gotówką za otrzymany towar. Obaj przedsiębiorcy prowadzili regularny monitoring cen stosowanych przez kontrahentów i reagowali na każde odstępstwa od ustalonych zasad.

Dowody pokazują również, że praktyki te stosowały w pełni świadomie, zdając sobie sprawę z grożących im konsekwencji.

Za zawarcie nielegalnego porozumienia o ustalaniu cen prezes UOKiK nałożyła kary - na PHU Jubiler w wysokości 819 496,16 zł, a na Anyro&Co - 331 819,48 zł. Decyzje nie są ostateczne, obie spółki mogą odwołać się do sądu.

Dołącz do newslettera

Pozostałe artykuły - Aktualności

zobacz więcej

Data dodania: 20 kwietnia 2022
Smacznie, zdrowo i z zyskiem
Data dodania: 23 marca 2022
Franczyza na usługach
Data dodania: 10 stycznia 2022
Przed jakimi wyzwaniami stoi rynek franczyzy?
Data dodania: 3 stycznia 2022
Te 30 franczyz najbardziej interesuje Polaków
Copyright © 2007-2021 ARSS. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Opieka nad stroną: Lembicz.pl
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram