| « Poprzednia | Następna » |
|---|
Już w styczniu rozpocznie się wypłata pierwszych dotacji unijnych dla przyszłych przedsiębiorców. Są one przewidziane w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. W tym roku na dotacje jest przeznaczone 57 mln euro, a w 2009 roku – 59 mln euro.
Dla kogo pomoc
Każda osoba fizyczna może ubiegać się maksymalnie o 40 tys. zł dotacji. Warunkiem jest, aby nie miała zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających ubieganie się o pomoc. Zainteresowany może oczywiście wystąpić o niższą kwotę.– Zwykle przyszli przedsiębiorcy ubiegają się jednak o maksymalną kwotę dotacji – mówi Michał Bury z Mazowieckiej Jednostki Wdrożeniowej Funduszy Unijnych.
Osoba, która chce uzyskać dotację, musi zgłosić swój udział w projekcie realizowanym przez instytucję – tzw. operatorów – która otrzymała na ten cel środki unijne z wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Operatorzy, zanim otrzymają pieniądze, muszą wziąć udział w konkursie zorganizowanym przez WUP lub urząd marszałkowski. Takie konkursy zostały już ogłoszone we wszystkich województwach. – Stało się to jednak stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec pierwszego półrocza 2008 r. Dlatego do tej pory nie nastąpiły żadne wypłaty dotacji – mówi Leszek Bigos z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Jak sprawdziliśmy, na przykład w województwie łódzkim wypłaty nastąpią w lutym. – Niedawno ogłosiliśmy listę operatorów – mówi Anna Cieślak z WUP w Łodzi.
Tak samo jest w województwie dolnośląskim. – Pierwsze dotacje zostaną wypłacone najwcześniej na przełomie stycznia i lutego – mówi Piotr Bełza z WUP w Wałbrzychu filia we Wrocławiu.
Podobnie jest w innych województwach. Osoby, które odpowiadają w nich za dotacje z UE, mówią, że ich wypłata ruszy na przełomie stycznia i lutego.
Kto przyznaje pomoc
Teoretycznie operatorem może być każda instytucja, ale nie osoba fizyczna. W praktyce WUP i urzędy marszałkowskie wymagają, aby miały one udokumentowane doświadczenie w realizacji projektów z zakresu promocji przedsiębiorczości, np. urzędy pracy, uczelnie wyższe, organizacje pozarządowe.
Od czego musi zacząć przyszły przedsiębiorca, żeby ubiegać się o dotację ? Jaki jest kolejny etap, jeśli uczestnik programu pozytywnie przejdzie proces rekrutacji ? Kto wchodzi w skład komisji, która zdecyduje - kto otrzyma dotacje ? Jak działa tzw. wsparcie pomostowe ?
Więcej: Gazeta Prawna 11 grudnia 2008 r.
Paweł Jakubczak
Źródło: PRNews.pl



Chciałam otworzyć Agencje PKO W Płock...
artykół
A czy napisał że mu źle? Naucz sie cz...
Witam Ja rowniez bardzo prosze o adr...
ale pierdolisz głupoty :) pojecia nie...